Jak se stát traderem v pěti krocích

Následující článek není můj vlastní. Je převzat a přeložen z forexfactory.com a autorem článku je „Soultrader“. Je ale tak výstižný a přesně popisuje cestu obchodníka od úplných začátků až k jeho cíli, že jsem ho sem musel dát. Musím říct, že až na pár věcí jsem si prošel stejnými fázemi a mnozí čtenáři se v něm určitě uvidí. Takže si ho užijte!

Krok první: Nevědomá nezpůsobilost

První z kroků učiníte, když se začnete zajímat o obchodování. Uvědomíte si, že je to dobrý způsob, jak vydělávat peníze, protože jste o tom tolik slyšeli a slyšeli jste také o velmi mnoha milionářích, kteří díky tradingu pohádkově zbohatli. Naneštěstí se domníváte, stejně jako když jste poprvé zatoužili řídit automobil, že to bude snadné – konec konců, jak obtížné to může být? Cena se pohybuje buď nahoru, nebo dolů – jaké velké tajemství se za tím tedy skrývá – pojďme to rozlousknout!

Naneštěstí rychle zjistíte, že tak, jak jste se poprvé posadili za volant, ani zde nemáte ponětí o tom, co hodláte udělat. Pustíte se do mnoha obchodů a velkého rizika. Když vstoupíte do obchodu, obrátí se proti vám, zareagujete tudíž opačně a ono se to opět obrátí… a znovu a znovu.

Můžete dokonce dosáhnout počátečního úspěchu – a to je ta horší varianta – protože to vašemu mozku řekne, že je to opravdu jednoduché a vy začnete riskovat s více penězi.

Pokoušíte se své ztráty zvrátit zdvojnásobováním vkladu na každý obchod. Někdy máte úspěch, ale častěji odcházíte pomlácení a s modřinami. Na svou nezpůsobilost k obchodování totálně zapomínáte.

Obchodování v rámci tohoto kroku může trvat týden nebo dva, ale trh je obvykle rychlý a vy přecházíte do další fáze.

Krok druhý – Vědomá nezpůsobilost

Krok druhý nastává, když si uvědomíte, že obchodování v sobě zahrnuje více práce, a že asi budete muset pochopit několik věcí. Uvědomíte si, že jste nezpůsobilým obchodníkem – že nemáte schopnosti nebo náhled k získávání pravidelného profitu.

Nyní začnete s nakupováním mnoha systémů a e-knih, pročítáte webové stránky nacházející se kdekoli od USA po Ukrajinu a pouštíte se do hledání svatého grálu. Během tohoto období budete systémovým nomádem – den za dnem, týden za týdnem budete těkat od metody k metodě a nikdy u žádné nesetrváte dostatečně dlouho na to, abyste zjistili, jestli vlastně funguje. Pokaždé, když na své cestě narazíte na indikátor, budete u vytržení, že to je ten, který zajistí, aby se všechno změnilo.

Vyzkoušíte automatizované systémy na MetaTraderu, budete si hrát s klouzavými průměry, Fibonacciho liniemi, supportem a rezistencí, pivoty, fraktály, divergencemi, DMI, ADX a stovkami dalších věcí. Všechno v marné naději, že dnes povstane váš „magicky systém“. Budete sběrači vrcholu a dna, pokoušející se nalézt pomocí svých indikátorů přesně body obratu a zjistíte, že se pachtíte za ztrátovými obchody a dokonce k nim přidáváte další, protože jste si velice jistí, že pravda je na vaší straně.

Zapojíte se do on-line chatovací místnosti. Uvidíte, jak jiní obchodníci získávají své pipsy a budete chtít vědět, proč to nejste vy – položíte miliony otázek, z nichž některé jsou tak prostoduché, že když se ohlédnete zpátky, budete se cítit tak trochu jako ňoumové. Poté dosáhnete bodu, kdy si budete myslet, že všichni kdo získávají pipsy v řadě za sebou jsou lháři – oni takových objemů nemohou dosahovat, protože vy jste studovali a vy toho nedosahujete. Víte toho tolik, co oni a oni vás musejí obelhávat. Oni se zde ale vyskytuji každý den a jejich obchodní účet stále narůstá, zatímco váš ztrácí.

Budete jako výrostek – obchodníci, kteří vydělávají peníze, vám zdarma poskytnou informace, ale vy jste tvrdohlaví a myslíte si, že víte více – ničeho si nevšímáte a svůj účet zatížíte příliš mnoha pozicemi bez ohledu na to, že vám všichni říkají, že jste potrhlí – ale vy víte sami všechno lépe. Pokoušíte se odhadovat budoucí pohyb, tak jak to dělají ostatní a dokonce ani tehdy to nefunguje, takže se pokusíte platit za signály někoho jiného – ale ani ty vám nebudou fungovat.

Snad dokonce navážete kontakt s „guru“ jako je Rob Booker nebo s někým z chatovací komunity, kdo vám slíbí, že z vás udělá obchodníka (obvykle samozřejmě za poplatek). Bez ohledu na to, jestli je guru dobrý nebo není, neuspějete, protože screen time (čas, strávený u monitoru) se nedá ničím nahradit a vy si stále myslíte, že víte všechno nejlépe.

Tento krok může trvat celé věky – co se týká opravdové reality, názory ostatních obchodníků, stejně jako jejich osobní zkušenosti potvrzují, že to může snadno trvat od jednoho do 3 let. Jedná se o krok, během kterého to pravděpodobně z důvodu naprosté frustrace vzdáte.

Zhruba 60% nových obchodníků v průběhu prvních 3 měsíců končí – nechávají toho a je to dobře – zamyslete se nad tím – pokud by bylo obchodování snadné, všichni bychom byli milionáři. Dalších 20% pokračuje nadále celý rok a poté v zoufalství riskují natolik, že je garantován zánik jejich účtu, k čemuž samozřejmě dojde.

Co by vás mohlo překvapit je, že z těch zbývajících 20% vydrží všichni zhruba 3 roky – a budou si myslet, že jsou za vodou a v bezpečí – ale za 3 roky bude už pokračovat, a v podstatě směřovat ke konzistentnímu vydělávání peněz, pouze jen dalších 5-10%.

Mimochodem – jedná se o reálná čísla, ne o taková, která jsem si jen vymyslel – takže se nedomnívejte, že budete mít před sebou po 3 leté účasti ve hře už jednoduchou plavbu.

Setkal jsem se s mnoha lidmi, kteří se se mnou dostali ohledně těchto časových měřítek do sporu – bylo dost zábavné, že nikdo z nich neobchodoval déle než 3 roky – jestli si myslíte, že toho víte více, zeptejte se na chatu někoho, kdo obchoduje 5 let, jak dlouho trvá stát se 100% úspěšným.

Předpokládám, že existuji výjimky – ale já se ještě s nikým takovým nesetkal.

Nakonec tuto fázi ukončíte. Pravděpodobně jste sebe a své peníze ohrozili vícekrát, než byste předpokládali, přišli o 2 nebo 3 nadité účty a nejméně 3 krát nebo 4 krát to vzdali. Nyní se vám to ale dostalo do krve. Jednoho dne – ve zlomku okamžiku vstoupíte do fáze 3.

Krok třetí – Heuréka okamžik

Když se budete blížit ke konci fáze dva, začnete si uvědomovat, že to není systém, který vytváří rozdíly. Začnete si uvědomovat, že pokud zapojíte dohromady svůj rozum a money management, je v podstatě možné vydělávat peníze s něčím tak primitivním, jako je jednoduchý klouzavý průměr. Začínáte číst knihy o psychologii obchodování, identifikujete se s osobami v nich popisovanými a posléze přichází heuréka okamžik.

Heuréka okamžik způsobí, že se ve vašem mozku vytvoří nová spojení. Náhle si uvědomujete, že ani vy, ani nikdo jiný nedokáže přesně předpovídat, co trh učiní v příštích deseti sekundách, o příštích 20 minutách ani nemluvě.

Na základě tohoto odhalení přestanete brát v úvahu, co si mysli ostatní, co tahle zpráva a co tahle událost udělá s trhy. Stáváte se individualitami se svou vlastní metodou obchodování.

 Začínáte pracovat pouze s jedním systémem, který jste si vyladili pro svůj způsob obchodování, začínáte být obratnými a definujete si své hranice rizika. Začínáte vstupovat do každého obchodu, u kterého vám váš odhad naznačí, že má dobrou pravděpodobnost úspěchu. Nerozzlobíte se, když se obchod obrátí ve ztrátový, a to i proto, že si ve své hlavě uvědomujete, že jste jej nemohli v žádném případě předpovídat a že to není vaše chyba – ve chvíli, kdy rozeznáte obchod jako špatný, uzavřete jej. Další obchod nebo ten po něm nebo ten další bude mít vyšší šance na úspěch, protože víte, že váš systém funguje.

Přestáváte sledovat obchodní výsledky z pohledu každého obchodu a začínáte sledovat týdenní hodnoty s vědomím, že jeden špatný obchod není zapříčiněn slabým systémem.

Najednou si uvědomujete, že obchodování je jen o jedné věci – o důslednosti v uvažování a ukázněnosti v nastupování do všech obchodů bez ohledu na to, jestli se, jak víte, pravděpodobnost obrátí na vaši stranu. Učíte se ohledně money managementu a páky – rizika účtu atd. atd. – v této chvíli vám to docvakne a myslíte na ty, kteří vám s úsměvem doporučovali stejné věci rok zpátky. Tehdy jste nebyli připraveni, ale nyní jste.

Heuréka okamžik se dostavil přesně ve chvíli, kdy jste si pravdivě přiznali, že nedokážete trh předvídat.

Krok čtvrtý – Vědomá způsobilost

Vstupujete do obchodu kdykoli vám váš systém řekne, že to máte udělat. Přijímáte ztrátové obchody stejně snadno jako úspěšné. Své úspěšné obchody nyní necháváte běžet až k jejich úplnému závěru, plně přijímáte riziko, víte, že váš systém vydělá více peněz než o kolik přijde a když jste ve ztrátě, hbitě ji ukončíte bez toho, že byste svému účtu způsobili byť jen malé útrapy.

Nyní se nacházíte v bodě, kdy po většinu doby pokrýváte režii – jak půjdou dny za dnem, budete mít týdny, kdy vyděláte 100 pipsů a týdny, kdy o 100 pipsů přijdete – v zásadě pokrýváte režii a o své peníze nepřicházíte. Nyní si uvědomujete fakt, že rozhodnutí, která děláte, jsou v podstatě v pořádku a získáváte respekt vůči ostatním obchodníkům, se kterými chatujete. Pořád na tom musíte pracovat a o svých obchodech přemýšlet, ale jak pokračujete, začínáte peníze více konzistentně vydělávat, než o ně přicházet.

Začínáte den s příjmem 20 pips, poté ztratíte 35 pips, ale nebudete mít pocit, že jste tyto pipsy věnovali zpět, protože víte, že se opět vrátí. Nyní začnete pipsy konzistentně vydělávat každý týden, jeden týden 25 pips, další týden 50 pips a tak dále.

Trvá to kolem 6 měsíců.

Krok pátý  – Nevědomá způsobilost

Nyní máte za lubem – tak jak každý den řídíte automobil, zasednete na židli a obchodujete – vše nyní děláte na nevědomé úrovni. Máte zapnutého autopilota. Když vstoupíte do opravdu velikého obchodu a získáte za den 200 pips, nevzruší vás to více, než jako kdybyste získali 1 pip.

Vidíte na fóru nováčky křičící „utíkej, dolare utíkej“, jako kdyby pobízeli koně k vítězství na velké národní, a vidíte sami sebe – ale před mnoha lety.

Je to obchodní utopie – ovládli jste své emoce a nyní jste obchodníkem s rychle narůstajícím účtem.

Jste hvězdou v chatovací místnosti, týkající se obchodování a lidé naslouchají tomu, co říkáte. V jejich otázkách rozpoznáváte sami sebe z období nějakých dvou let zpátky. Poskytujete své rady, ale víte, že většina z nich je zbytečná, protože se jedná o výrostky – někteří z nich se dostanou tam, kde jste nyní vy – někteří to dokážou rychle a někteří pomaleji – doslova tucty a tucty nikdy nepřekonají fázi dva, ale několika z nich se to povede. Obchodování již nadále není vzrušující – pravděpodobně je k ukousání nudné – jako všechno v životě, v čem se stanete dobrými nebo to děláte jako své zaměstnaní – stává se to nudným – děláte svoji práci a tak to je.

Nakonec z chatovacích místností odejdete a dáte se dohromady s několika vybranými lidmi, se kterými budete o trzích hovořit bez toho, že by vás to nějak ovlivňovalo. Celou dobu své metody zdokonalujete, abyste z trhu získali maximální zisk bez toho, že byste navyšovali riziko.

Vaše metoda obchodování se nemění – pouze se stává lepší – nyní víte, co ženy označují za „intuici“.

Nyní můžete s hlavou vztyčenou říci „Jsem obchodníkem s měnami“, ale buďme upřímní, ani se neobtěžujete to někomu říkat – je to práce jako každá jiná.

Doufám, je jste si pročítání této cesty do obchodníkova vědomí užili a doufejme, že jste se s některými zde uvedenými body identifikovali.

Pamatujte, že to vlastně dokáže pouze 5% lidí – důvodem toho ale nejsou schopnosti, je to síla vytrvat a schopnost měnit své představy a paradigmata tak, jak přicházejí nové informace.

Poražení jsou ti, kteří se chtějí „stát bohatými rychle“ a během 6 měsíců přistupovali k trhu se zapnutými blinkry, takže nedokázali vidět jasně – dalo by se to popsat takto – je to způsob, který vidím jako určitý druh názoru a scénáře – odmítání přijmout novou informaci, která mění takovou představu.

Jsem rád, že vám mohu říci, že důvodem, pro který jsem začal obchodovat, byl postoj mé mysli „rychle zbohatnout“. Až nyní jej však vidím jako „zbohatnout pomalu“.

Pokud uvažujete o tom, že toho necháte, mám pro vás jednu radu…

Zeptejte se sami sebe – kolik let byste chodili do školy, pokud byste věděli, že po jejím ukončení získáte určitě práci za milion dolarů?

Čtěte dále: Jak se stát traderem 6. a 7. krok

Převzato a přeloženo z forexfactory.com – autorem textu je Soultrader

Komentáře

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *