Jak se stát traderem 6. a 7. krok

(převzato a přeloženo z forexfactory.com – autor: Soultrader)

Od té doby, co jsem napsal: “Jak se stát traderem v 5 krocích”, uplynulo již 18 měsíců.

Když se ohlédnu zpět, nemohu uvěřit, jak moc jsem se změnil, potom, co jsem si myslel, že 5. fáze je ta konečná.

Jak jsem se mýlil!

Nemyslím si, že tato série článků někdy skončí, nejspíš budu psát další někdy v budoucnosti.

V následujících měsících jsem obchodoval několik strategií denně, které mi vynášely peníze. Na různých fórech se věnoval pročítání systémů a průběžně testoval nové nápady.

Dal jsem se dohromady s pár tradery přes „voice“ a opět začal pracovat na nových systémech, které jsem znovu a znovu testoval. Ano vydělával jsem peníze, ale nedostával se blíž ke snu o tradingu, který všichni máme: Tradovat snadno, bez emocí a mít milionářský „lifestyle“.

Vývoj systémů začal být jednodušší, když jsem nahlížel na trh celostně – tedy nebyl vázán na jediný časový rámec a sledování makro i mikroekonomických úrovní.

To vedlo k několika obrazovkám, které mám v kanceláři, a tak jak jsem mohl vidět všechny časové rámce najednou, jsem se stále více specializoval na GBP (cable) a myslel, že tato podrobná studie mi vydělá více peněz.

Udělal jsem to, co možná mnoho z vás udělá v budoucnu. Některé vyvinuté systémy jsem dal pryč, některé také prodal. “The Hilda system” dle mého názoru byl korunován slávou – systém, který jsem mohl obchodovat na každém timeframu a na každé měně. Strávil jsem čas prodejem mého systému mnoha lidem.

Když prodeje začaly upadat, začal jsem opět něco zdokonalovat, inovovat atd.

Ale všechna tato práce na systému a jeho prodej, mě nepřivedla blíž k mému cíli, a to užívat si peněz, které jsem vydělával.

Víte, cesta k určitému cíli je divná věc, když už se k ní přiblížíte, je velmi snadné se zase dostat zpět, abyste začínali od znova.

To, co se budu teď snažit vysvětlit, je vlastně poslední cyklus cesty, abyste se stali skutečnými tradery a realizovali své ambice. Možná se mýlím a najdu během příštích let “Osmý krok”, ale zatím je tohle to, co teď můžu nabídnout.

Krok šestý – Probuzení

Když dosáhnete kroku pět, myslíte si, že je to vše. Nyní vyděláváte peníze, a díváte se na fóra a chaty, kam jste dříve chodili, a s úsměvem na tváři vidíte zápas lidí, kteří každý den začínají vlastní cestu.

Jste přesvědčeni o vrcholech a dnech, které prožíváte s bolestí hlavy, tzv. momenty s hlavou v troubě od naprostého zoufalství až k neutuchající euforii.

I nadále navrhujete systémy a testujete je – trávíte hodiny a hodiny ručním testováním, protože víte, že neexistuje žádný počítačový backtest, který by vám dal sebejistotu a naprostou důvěru ve správnost výsledků.

Jak jde test za testem – stále jste v podezření, že tam někde je systém, který je lepší než ten váš.

Stále stahujete nejnovější návrhy indikátorů – sakra, dokonce si za ně i platíte, protože si myslíte, že několik stovek dolarů za indikátor stojí za to, pokud se vám zvýší příjmy.

Trading se stává skutečnou fuškou a to svinstvo začíná promlouvat ve vaší hlavě. Představujete si obrázek člověka, který sleduje celé dny grafy a hledá nastavení, které platí hypotéku a koupí nové auto nebo dům.

Systém, který používáte, je stále založen na indikátorech. Potřebujete mnoho otevřených grafů a hledáte co nejpřesnější grafickou podporu.

Dokonce, i když si neuvědomujete, že z velké části je systém mechanický, musíte se rozhodovat, kdy obchod uzavřít, kdy neobchodovat, kdy se vyhnout zprávám atd.

Jednoho dne přijde probuzení…

Krok sedmý – Učení se NEobchodovat

Ano, čtete správně.

Co se stane s obchodníkem v tomto cyklu je to, že je natolik ponořen do neustálého zlepšování obchodování, že zapomněl, proč začal v první řadě obchodovat – pro svobodu.

Každý den sedíte u PC i po 4-5 letech testování nových věcí, obchodujete a neuvědomujete si, že používáte diskreční způsob rozhodování.

Když chcete jít ven, samozřejmě můžete – a můžete si jít užívat své peníze, ale když jste pryč, nevyděláváte, protože hlavní součástí systému jste vy sami.

Definice úspěchu podle Earla Nightingalea je: “Úspěch není výsledkem vydělávání peněz; vydělávání peněz je výsledkem úspěchu a úspěch je v přímém poměru k naší službě”.

K tomuto bodu byla životní cesta tradera napínavá, vzrušující, zoufalá a vše co nazýváme emocemi.

Tyto emoce jsou jako droga a vy si na ně zvykáte – trvá to opravdu dlouho dosáhnout cíle, a úspěchy a pády se stávají součástí vaší osobnosti.

Když jste se dostali k cíli – nemůžete zastavit, dokud se neprobudíte.

V tento moment si uvědomíte, že odpověď byla v každé knize, kterou jste přečetli, na každém fóru, který jste navštívili a v každém obchodu, který jste udělali.

Ve fázi sedm zjistíte, že musíte pracovat jen na jednom a posledním systému, který bude čistě mechanický (dle mého názoru), aby se obchodník nerozhodoval a nestaral o to, co říkají experti nebo co se děje ve zpravodajství.

Teď někteří začnou vykřikovat – ale mnoho profesionálů pracuje na fundamentálních analýzách atd. (nejspíše jsou myšleni zaměstnaní tradeři, co spravují peníze někoho jiného) – ale zeptejte se sami sebe – když jsou tak dobří, proč neobchodují vlastní účty?

Mimochodem, tohle je moje zkušenost, a ne jejich – tyto dva kroky jsou navíc.

Ve fázi sedm začne trader pracovat zcela na mechanickém systému a po dlouhém testování to nakonec má.

Teď může pracovat jen několik minut denně, nebo dokonce systém automatizovat a nepracovat vůbec. V případě, že chce jít ven, pak vydělává peníze, zatímco je pryč.

To je fáze, ve které se právě teď nacházím já a šťastně si užívám peněz, které vydělávám. Možná se mýlím, ale myslím, že většina lidí, která přichází do tohoto byznysu, by byla ráda, aby takhle dopadla.

V této fázi si splním všechny své sny. Ale zatím co toto čtete, si MUSÍTE uvědomit, že si projdete všemi těmi sračkami, abyste se dostali až sem – je to jako dospět, projít obdobím teenagera až k dospělosti – neexistují žádné zkratky.

To je důvod, proč se vždy směji lidem, kteří píší, že jsou neustále a trvale v zisku po pár letech a nebo dokonce měsících – mohou být, ale nebude to trvat dlouho. Napadá mě, že i když to říkají v chatech nebo fórech, sami vědí, že pravda je jiná.

Tak to jsou v současné době poslední dvě fáze – možná bude více kroků, ale zatím sám nevím.

Možná, že už se v této fázi nacházíte, a možná si říkáte, jak zjistím, zda mám opravdu mechanický systém – je-li váš systém opravdu mechanický, měli by být odpovědi na všechny následující otázky ano.

1. Máte jasně definovaný bod vstupu, který by se nezměnil, i kdyby někdo jiný obchodoval tento systém?

2. Máte jasně definovanou ztrátu, která by se nezměnila, i kdyby někdo jiný obchodoval tento systém?

3. Pokud NFP (Non-Farm Payrolls) nebo podobně vysoce volatilní zprávy byly vyhlašovány a do 3 vteřiny váš systém by signalizoval a hlásil vstup, dokázali byste ho zachytit?

4. Máte jasně definovaný výstup, který by se nezměnil, i kdyby někdo jiný obchodoval tento systém?

5. Mohli byste říci svému 12 letému synovi, co má dělat, aby obchodoval váš systém se stejnými výsledky, jako jsou ty vaše?

Pokud jste pravdivě odpověděli na všechny otázky „ano“, gratuluji, máte opravdu mechanický systém – teď si musíte zajistit, aby vydělával peníze – to už je na vás.

Doufám, že toto pomůže všem, kteří ještě pořád zápasí. Vězte, že na konci tunelu je opravdu světlo, ale je to zatraceně dlouhý tunel. Uvidíme se na konci.

Komentáře

Komentáře

Komentář

  1. Zpětné uporoznění:Budou analytici nahrazeni roboty?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *