10 způsobů jak zjednodušit vaše obchodování

1) Jak o tradingu přemýšlíte?

Jedním z nejrozšířenějších problémů mezi začínajícími tradery je ten, že lidé mají od trhů nerealistická očekávání. Většinu lidí trading přiláká tím, že ho vidí jako prostředek k rychlému zbohatnutí. Myslí si, že jim umožní rychle opustit jejich práci a umožní jim pracovat pouze z domova. Ve skutečnosti, ačkoliv je to možné, se to nestane tak rychle, jak by si přáli.

Úspěch v tradingu je výsledkem používání dobré a efektivní obchodní metody, ale hlavně velkou dávkou trpělivosti a disciplíny k tomu, používat tuto metodu bezchybně a konzistentně po dostatečně dlouhou dobu. Pro ujasnění, v tradingu je opravdu možné dosáhnout velkých cílů, které máte na začátku vaší cesty, ale k tomu, abyste těchto cílů dosáhli, musíte být realističtí v tom, jak a co je potřeba udělat, abyste svých cílů dosáhli.

Pokud si myslíte, že byste měli tradingem vydělat peníze opravdu rychle, pak budete pravděpodobně dělat věci, o kterých si myslíte, že vám peníze opravdu rychle vydělají, takže budete obchodovat příliš často a budete riskovat příliš mnoho peněz na jeden obchod. Tímto způsobem si trading zkomplikujete a uděláte si ho mnohem těžší, než ve skutečnosti je.

Pokud akceptujete skutečnou realitu a uvědomíte si fakt, že pro své obchodování máte k dispozici pouze například 2000 $ a musíte tedy na 1 obchod riskovat částku přiměřenou velikosti vašeho účtu, pak pro vás bude mnohem jednodušší dělat pokroky směrem k dosažení vašich obchodních cílů. Musíte si připustit fakt, že s 5000 dolary na účtu se z vás full-time trader během jednoho měsíce prostě nestane. Pokud jste nuceni začít obchodovat s malým účtem, ale váš účet začne narůstat sice pomalu, ale konzistentně, pak je to přesně ten správný způsob, jakým to musíte dělat. Ale zkoušet vymýšlet různé zkratky a snažit se trh nějakým způsobem přelstít vás k vašemu cíli dřív nedostane, to vám můžu slíbit.

10441444_523367467792189_4734899354856034488_n

 

2) Začněte se zaměřovat pouze na denní a 4hodinové grafy

Ti z vás, kteří sledují můj blog už delší dobu vědí, že obchoduji pouze denní grafy. Denní grafy poskytují mnohem kvalitnější obchodní signály, které mají mnohem vyšší pravděpodobnost toho, že skončí úspěšně. Jednou z největších výhod, které obchodování vyšších timeframů přináší je to, že vám pomáhají zjednodušit vaše obchodování tím, že vám odfiltrují falešné signály, které vznikají na nižších timeframech. Jednoduše řečeno, na nižších timeframech (obzvlášť cokoliv, co je pod hodinový graf) vzniká mnohem více bezvýznamných pohybů a čím nižší časový rámec si zvolíte, tím méně je jakýkoliv pohyb nebo signál významný. To je hlavní důvod, proč se zaměřuji pouze na denní a 4-hodinové grafy. Občas se také podívám na týdenní graf, pro získání dlouhodobějšího pohledu, trendu a důležitých S/R úrovní. Občas vezmu obchod i na hodinovém grafu, pokud je hodně zřejmý. Ale z 90% pro svou analýzu a samotné obchodování používám pouze denní a čtyřhodinové grafy. A to je hlavní způsob, jak si ve svém obchodování udržuji jednoduchost.

 

3) Obchodujte pouze hlavní měnové páry

IMG_3750-1300x866

Největší problém, který vzniká při obchodování exotických a méně obchodovaných měnových párů je ten, že pohyb ceny na těchto párech je mnohem kolísavější, nepravidelnější a nevyzpytatelnější. Tím pádem je zde mnohem těžší předpovědět budoucí vývoj ceny. A tím pádem je velice těžké tyto páry obchodovat. Také jsou zde mnohem větší spready, což znamená, že zde zaplatíte mnohem více na poplatcích a následkem toho zbyde méně peněz do vaší kapsy. Vzhledem k tomu, že na rozdíl od hlavních měnových párů jsou tyto páry mnohem méně obchodované, jsou mnohem méně likvidní. Což znamená větší potenciál pro vytváření gapů a zvýšenou volatilitu. Pokud si chcete zjednodušit vaše obchodování, jedna z nejlehčích věcí, kterou můžete udělat, je obchodovat pouze hlavní měnové páry, komodity a indexy.

Mnoho obchodníků se snaží pozorovat příliš mnoho různých trhů a dříve než si to uvědomí, mají před sebou najednou 50 různých trhů, které se snaží analyzovat a obchodovat. Tolik trhů ale není možné obchodovat efektivně. Pro udržení jednoduchosti a ziskovosti, je nejlepší zaměřit se pouze na hrstku svých oblíbených hlavních trhů.

 

4) Zaměřte se na kvalitu, ne na kvantitu

Většina traderů obchoduje příliš často. To je prokazatelný fakt. Overtrading je nejspíš hlavním důvodem, proč většina traderů není schopna vydělat a udržet si peníze v delším časovém horizontu. Když obchodujete příliš často (menší timeframy), váš mozek se snaží vyhledávat obchody i na těchto nižších timeframech, na kterých ale mají signály mnohem menší úspěšnost. To není nejlepší způsob jak si trading zjednodušit. Mým obchodním přístupem je zaměřovat se pouze na kvalitní obchodní signály. Tím pádem obchoduji méně často a udělám mnohem méně obchodů. Jednoduše proto, že za týden se neobjeví moc pěkných a kvalitních signálů, na které by stálo za to riskovat peníze. Tento přístup má jednu velkou výhodu. Je mnohem méně stresový a komplikovaný, než obchodovat desítky nebo stovky méně kvalitních obchodů každý měsíc. Pokud budete obchodovat pouze kvalitní obchodní signály, zlepší se tím nejen vaše celková úspěšnost, ale podstatně si tím zjednodušíte vaše obchodování, protože tím odbouráte plno méně kvalitních signálů, ztrátových obchodů a hlavně emocionální chyby a stres, které vznikají následkem vašeho špatného obchodního stylu. Také vám to dodá sebedůvěru a důvěru ve váš obchodní systém, protože podstatně více vašich obchodů najednou skončí úspěšně.

10312551_524014197727516_6662453813568588711_n

 

5) Stanovte si maximální risk na 1 obchod a nikdy ho nezvyšujte. NIKDY

Většina forexových obchodníků začíná s relativně malým obchodním účtem, obvykle s 5000 dolary nebo méně. Pokud máte malý obchodní účet, musíte si uvědomit, že nemůžete obchodovat velké pozice. Musíte obchodovat takové pozice, které odpovídají velikosti vašeho účtu. Pokud chcete v této hře dlouho vydržet, musíte správně řídit svůj risk. Obchodování příliš velkých pozic je nejrychlejší cesta k tomu, abyste se stali traderem, který obchoduje pouze na základě svých emocí. Tomu se chtějte vyhnout za každou cenu. Nemůžu vám přesně říct, kolik dolarů máte riskovat na obchod. To musíte vědět pouze vy sami. Musí to být částka, u které vám absolutně nevadí, pokud o ni přijdete, když obchod nevyjde. Vaším prvním krokem ke zjednodušení vašeho obchodování by mělo být stanovení si určité částky, kterou chcete na jeden obchod riskovat a o kterou bez problému můžete přijít, pokud váš obchod nevyjde. A potom posilování vaší disciplíny k tomu, abyste tuto částku nikdy na žádný obchod nezvýšili.

 

6) Mějte klidné a čisté obchodní prostředí

Fotografie0631m

Pokud je vaše obchodní prostředí zaneřáděné a plné nepořádku, vaše mysl na tom bude podobně. To, v jakém prostředí obchodujete a jak na vás působí vaše okolí, má na vaši mysl velký vliv. Pokud máte svůj pracovní stůl plný nepořádku a pracujete v místnosti, ve které je také nepořádek, je těžké dosáhnout klidného a zdravého stavu mysli, který je potřebný pro správné obchodování. Pokud na svoji analýzu a obchodování nemáte dostatečný klid, je pak velmi těžké dělat nějaká důležitá obchodní rozhodnutí. Vždy myslete na to, že vaše prostředí může mít významný vliv na vaše myšlení a vždy je třeba se snažit o vytvoření takového prostředí, které je příznivé pro precizní a jednoduchý obchodní přístup.

7) Buďte organizovaní

IMG_6014-1300x866

Tento další krok ke zjednodušení vašeho obchodování je podobný tomu předchozímu, ale má více co do činění s vaší aktuálním procesem obchodování, než s vaším obchodním prostředím. Mnoho obchodníků, ne-li většina, nemá žádnou skutečnou základní strukturu v jejich obchodování. Myslím tím, že nemají v ruce nic hmatatelného, žádný konkrétní plán a vše mají pouze ve své hlavě. Věřit tomu, že nepotřebujete žádný hmatatelný obchodní plán nebo obchodní deník pro zaznamenání vašich výsledků a vašeho pokroku je nesmysl. Trading je takový obor, u kterého si vy sami musíte vytvořit nějaký plán, strukturu a svoji rutinu, protože nikdo jiný to za vás neudělá. A většina lidí, pokud to zůstane na nich samotných, tohle prostě nedělá. Zde je zapotřebí být opravdu realistický, zapálený a disciplinovaný k tomu, abyste si vytvořili svůj skutečný obchodní plán a vedli reálný obchodní deník. Realistický přístup, odhodlání a disciplína jsou vlastnosti, které by měl mít každý profesionální trader. Bohužel, většina obchodníků tyto vlastnosti postrádá, nemají ani obchodní plán ani obchodní deník, a v důsledku toho se jim nakonec nepodaří uspět.

Profesionální trader není chlápek, který sedí nad prázdným obchodním deníkem, který si přestal psát po druhém nevydařeném obchodu. Profesionální trader má hmatatelný záznam všech jeho úspěšných i neúspěšných obchodů, protože si svůj obchodní deník aktualizuje po každém provedeném obchodu a dělá to tak celá léta. Trading není moc tolerantní profese. Párkrát můžete mít štěstí, ale štěstí není dobrá obchodní strategie. A v dlouhodobém měřítku vás tato strategie určitě neodmění.

 

8) Mějte svoji metodu a svoji rutinu

Potřebujete si vytvořit svoji vlastní rutinu, která vám bude vyhovovat a bude co nejjednodušší. Nebuďte trader, který celou noc sedí u grafů a čte a analyzuje ekonomická data, zatímco všichni ostatní už dávno spí. Místo toho krátce zkoukněte svoje grafy několikrát denně. Jednou krátce po New York close a znovu třeba po 8 nebo po 12 hodinách. Zakreslete si důležité S/R úrovně, vezměte na vědomí, jakým směrem se vyvíjí trend a podívejte se, jestli se na denních grafech neudělal nějaký pěkný obchodní signál. To je vše, více opravdu není zapotřebí.

IMG_9542-1300x866

 

9) Zůstaňte motivovaní a sebevědomí

Jako tradeři, budete muset samozřejmě často čelit také ztrátovým obchodům. S tím se prostě budete muset smířit. Nesmíte je nechat, aby vás emocionálně příliš ovlivňovaly. Potřebujete zůstat motivováni, držet se svého obchodního plánu a zůstat disciplinovaní. Udělejte pro to cokoliv. Zde jsou některé tipy, které by vám mohly pomoci:

Čtěte časopisy nebo knihy, které vás udrží motivované a dodají vám sílu. Čtěte si o úspěšných traderech nebo jiných úspěšných lidech, které obdivujete. Sledujte filmy, které vás motivují nebo posouchejte nějakou motivující muziku. Meditace je další nástroj, který vám pomůže zůstat soustředěný a udržet si tak zdravou mysl. Prostě můžete dělat cokoliv, co vám pomůže. A dělejte to denně, pravidelně a nenechte okolní vlivy změnit váš duševní stav mysli. Své myšlení ovládáte tím, jaké myšlenky do něj vkládáte, co si myslíte a čím a kým se obklopujete. Úspěch v tradingu vám nespadne sám do klína, jako mávnutím kouzelného proutku. Musíte vyvinout veškeré úsilí a dělat vše pro to, aby se pravděpodobnosti úspěchu obrátily ve váš prospěch.

1604726_524016391060630_162040770601130801_n

 

10) Používejte jednoduchou obchodní strategii

Kdybych měl za ta léta, co se o trading zajímám popsat jeden jediný okamžik, kdy se mohu ohlédnout zpět a říci s jistotou, že to byl ten osudový okamžik zlomu, byla by to chvíle, kdy jsem si uvědomil, že vše, co potřebuji, je jednoduchá obchodní strategie. Byla to kombinace toho, že jsem si uvědomil, že nepotřebuji žádnou komplikovanou obchodní strategii a také to, že nemusím obchodovat zas tak často.

10378241_527142764081326_8757861356278828813_n

 

Líbil se vám dnešní článek? Pokud ano, uděláte mi velkou radost, když ho budete sdílet!

Komentáře

Komentáře

Komentáře jsou vypnuty.