Potřeba obchodovat

Přišlo včera mailem od Tomáše:

Ahoj Honzo,
chci se tímto zeptat, z jakého důvodu mi přestaly chodit tipy na obchodní příležitosti, když na svém blogu uvádíš, 1-2 obchody týdně…
Děkuji za odpověď a přeji příjemný večer
Tomáš

Ahoj Tomáši,
ano, máš pravdu, poslední dobou je obchodů méně. Pokud ale nevidím žádnou dobrou příležitost, nevidím ani důvod, proč bych měl do nějakého obchodu vstupovat a zbytečně riskovat své peníze.

Tohle je bohužel problém asi většiny traderů. Všichni mají potřebu za každou cenu neustále obchodovat. Být v nějakém obchodu. Asi jim jde o ten adrenalin, kdy čekají, jestli obchod vyjde nebo ne. Upřeně sledují svůj obchod a s každým pohybem v jejich prospěch, podobně jako na dostizích, jásají a volají: „Jeď, dolare, jeď!“ a s každým pohybem proti nim upadají do depresí.

Asi je to podobné jako se sázkami, kdy si milion lidí koupí los a čeká. A i když je tak malá pravděpodobnost toho, že vyhrají, stejně všichni doufají, že to budou zrovna oni.

Ale je pravda, že já tohle v začátcích dělal také. Měl jsem otevřené 4 obchody a čekal. Byl to adrenalin. Vyhraju, nevyhraju…? Nevyhrál, protože to většinou byly špatné obchody, u kterých ani nebyl důvod proč do nich vstupovat. Ale mně asi v tu chvíli nešlo ani tak o to vydělávat peníze, šlo mně hlavně o to OBCHODOVAT.

Za ta léta už přistupuji k tradingu trochu jinak. Pokud příležitost je, obchoduji, pokud příležitost není, neobchoduji. Pokud příležitost není, nevidím důvod, proč bych měl obchodovat. Tyhle obchody „za každou cenu“ vám téměř vždy smažou zisky, které jste pracně získali na těch „dobrých“ obchodech.

Za ta léta už jsem zjistil, že méně je v tradingu více a tento přístup se mi zatím osvědčil nejvíc.

Jak jsem už psal, tohle je problém asi většiny traderů. Asi tak 90% traderů. Možná dobře znáte ten všude udávaný poměr 90/10, kdy 90% obchodníků v trzích pravidelně ztrácí své peníze a jen 10% z nich konzistentně vydělává.

Hádejte, do jaké skupiny se s tímto přístupem zařadíte.

Komentáře

Komentáře

Komentáře jsou vypnuty.