Obchodujte jako profesionálové: Richard Dennis

Richard Dennis

 

Richard Dennis "Turtle Trader"

Richard Dennis „Turtle Trader“ (foto: www.michaelcovel.com)

Richard J. Dennis, komoditní spekulant, známý jako „princ pitu“ se narodil v Chicagu v lednu 1949. Začátkem 70. let minulého století si půjčil 1600 dolarů, které během následujících deseti let proměnil ve 200 milionů dolarů. Proslavil se svým slavným experimentem „The Turtle Traders“.

V roce 1983 byl Richard Dennis top traderem, který k dosažení svých skvělých výsledků v tradingu používal nejnovější technologie – několik počítačů, řízených DOSem (předchůdce Windows – pouhá černá obrazovka s příkazovým řádkem) a několik drátových telefonů. A myslel si, že zná tajemství k dosažení toho, stát se špičkovým traderem – trénink. Svojí teorií si byl tak jistý, následkem čehož uzavřel sázku, že dokáže vychovat začínající tradery stejným způsobem, jakým dospívají malé želvy. Tudíž, legenda byla zrozena.

„Byl to intelektuální experiment. Vytrénovali jsme je tak dobře, jak jsme jen mohli. Myslel jsem si, že je to jediný způsob, jak tento experiment provést dobře. Snažil jsem se je naučit všechno, co jsem o trzích věděl. Naučili jsme je trochu o pravděpodobnosti, money managementu a tradingu. Ukázalo se, že jsem měl pravdu. Neříkám to kvůli tomu, abych se tady plácal po zádech, ale kvůli tomu, že jsem byl překvapený, jak dobře to fungovalo. Je to až děsivé, jak dobře to fungovalo.“

Ve výše uvedené citaci Richard Dennis odkazuje na svůj slavný experiment „Turtle traders“, který prováděl s jeho obchodním partnerem Williamem Eckhardtem v 80. letech minulého století. Dennis tvrdí, že tento experiment dokázal, že je možné naučit úspěšně obchodovat i absolutního začátečníka. Stačí k tomu jen to, aby tito začátečníci znali pouze pár jednoduchých pravidel tradingu a aby jim jejich mentoři předali některé důležité znalosti.

Toto je další potvrzení toho, že obchodování na forexu nebo obecně obchodování na burze se člověk může naučit, pokud je dostatečně odhodlaný a pokud dokáže být dostatečně disciplinovaný. A může to být dokonce i úplný začátečník.

„Základem je konzistence a disciplína. Téměř každý dokáže sestavit seznam pravidel, který je alespoň z 80 procent tak dobrý, jako byl ten náš a podle kterého jsme učili naše lidi. Co už ale každý nedokáže je dodat lidem důvěru, odvahu a přesvědčení, aby tyto pravidla dodržovali za každých podmínek, tedy i ve chvílích, kdy se věci nevyvíjí dobře.“

„U jednoho konkrétního obchodu jde téměř pouze o štěstí. Je to jen otázka statistiky. Pokud ale vezmete něco, co má 53 procentní úspěšnost a víte, že existuje 53 procentní šance toho, že to bude fungovat, v dlouhodobém měřítku máte 100 procentní jistotu toho, že to nakonec vyjde a bude fungovat. Pokud budu srovnávat výsledky dvou rozdílných traderů, dívat se na jakékoliv jejich výsledky v horizontu kratším než jeden rok nemá smysl. Může trvat několik let, než budete moci určit, který z nich je lepší.“

Ve výše uvedených citacích Dennis poukazuje na fakt, že mnoho začínajících traderů zavrhne svoji obchodní metodu hned po pár neúspěšných obchodech. Jednou z věcí, kterou byste neměli udělat, je zahodit váš obchodní systém pouze proto, že jste utrpěli pár ztrátových obchodů. Jakákoliv obchodní metoda nebo systém bude mít ztrátové obchody. Úspěch nebo neúspěch konkrétní metody musíte posoudit z hlediska dlouhodobější série obchodů. Ne pouze podle posledních třech nebo čtyřech obchodů. Svojí strategii musíte dát dostatek času k tomu, abyste mohli posoudit, zda je zisková nebo ne. Nedostatek disciplíny k tomu, dodržovat svůj obchodní plán a metodu zapříčiňuje neúspěch mnohých obchodníků a následně i jejich nucený odchod ze světa tradingu.

„Určitě jsem to také dělal – to znamená, že jsem také obchodoval proti trendu. Nicméně, nemyslím, že byste to měli také dělat.“

Richard Dennis byl slavný a velice úspěšný trendový obchodník a ve výše uvedené citaci popisuje svůj názor na obchodování proti trendu. Někdy je vhodná příležitost, k tomu obchodovat proti trendu, ale v drtivé většině tomu tak není a je zapotřebí skutečně zkušeného tradera, k tomu, aby dokázal obchodovat proti trendu úspěšně.

Komentáře

Komentáře

Komentáře jsou vypnuty.