O tradingu

Obchod na WTI, o kterém jsem psal minulou středu na Facebooku nevyšel a skončil (malou) ztrátou.

Protože mám teď rozečtenou knihu od Joe Rosse, budu citovat z jeho knihy – sám bych to totiž neřekl lépe:

„Bylo by velmi jednoduché zahrnout vás pouze příklady ziskových obchodů, ale tak skutečný trading neprobíhá. Při studiu grafů tradeři příliš často klamou sami sebe. Stráví hodiny tím, že hledají nějaký magický způsob obchodování, který nebude nikdy prodělávat. V tomto kurzu však bereme to dobré i to špatné – a přesně takhle to probíhá v reálném životě.“

A ještě můj dodatek:
Ztráty jsou přirozenou součástí tradingu. Trading je hra s pravděpodobnostmi. V tradingu se snažíme využít drobné statistické výhody, která bude v dlouhodobějším měřítku hrát v náš prospěch. Používáme strategii, která má drobnou statistickou výhodu. Distribuce „výher“ a „proher“ je ale v naší strategii náhodná. Protože nikdy dopředu nevíme, který obchod vyjde a který ne, je velmi důležité na každý obchod riskovat vždy stejnou (malou) částku. Nezvyšovat risk na jeden konkrétní obchod jen kvůli tomu, že si myslím, že tento obchod „určitě musí vyjít“. On totiž vyjít nemusí.


Také je důležité udržovat ztráty malé a kontrolované. A v každém obchodu si nechat zaplatit za riziko, které podstupujeme – to znamená snažit se na každý obchod získat několikanásobek riskované částky.
Pokud obchod nevyjde, vezmeme malou ztrátu. Pokud ale obchod vyjde, vezmeme velký zisk.

Jak jednou řekl George Soros:
„Není to o tom, jestli máte pravdu nebo jestli se mýlíte. Ale o tom, kolik peněz vyděláte pokud máte pravdu a kolik peněz ztratíte pokud se mýlíte.

Komentáře

Komentáře

Komentáře jsou vypnuty.