Larry Williams – moje pravidla obchodování

1) Vše je o přežití

Při obchodování nejde jen o vítězství nebo prohru. Je to hlavně o přežití. Pokud nepřežijete, nemůžete nikdy vyhrát.

Prvním požadavkem pro přežití je, že musíte vycházet z určitých předpokladů. Fámy, úplňky, tipy, pocity atd. nejsou žádným předpokladem. Předpoklady krátkodobého obchodníka se od dlouhodobého investora mohou lišit. Oba však musí vycházet z určité logiky, která funguje.

Vždy bude existovat více strategií, které nefungují, než těch které přináší trvalé zisky. Než se pustíte do reálného obchodování, doporučuji vyvinout veliké úsilí a strávit hodně času vzděláváním a pilováním vlastní obchodní strategie.

Poté co budete mít pod kontrolou money management, funkční systém a správný přístup k trhům, budete potřebovat hlavně ještě kontrolu sám nad sebou.

2) Nakonec je to vždycky hra emocí – vždy byla, je a bude

Kdykoliv se jedná o peníze, vaše peníze, vaří se vám krev, potí se ruce a převažují samé nelogické emoce. Když většina obchodníků nakupuje, měli by prodávat. A naopak. Strach, emoce, obavy z velké investice, nepřiměřená „sázka“ na jeden obchod, to všechno je součástí každodenního obchodování. Money management (řízení peněz) rozhoduje, nakolik emocionální bude váš trading.

3) Chamtivost

Je prokázáno, že lidé jsou více motivování chamtivostí, než strachem nebo snahou o pochopení. Pouhá skutečnost, že jste spekulant, znamená, že máte menší strach než normální člověk. Jste tak více motivovaný vydělávat peníze. Ostatní lidé jsou naopak motivováni peníze neztratit.

Chamtivost je obchodníkova achillova pata. Chamtivost vás bude držet ve ztrátových obchodech a nutit ukončovat brzy ty ziskové. Naděje je traderův nejhorší nepřítel, protože vás nechá snít o velkých ziscích a vstupu do nereálného světa. Věřte mi, svět spekulací je velmi reálný a lidé v něm ztratili vše, co měli. Počínaje penězi, přes sňatky až po rodinu. Musíte zvládnout svou chamtivost, bez toho nemůžete na finančních trzích přežít.

4) Strach vám brání riskovat ve chvílích, kdy byste riskovat měli

Stručně řečeno, vaše chamtivost způsobí, že budete dělat přesně to, co byste neměli. Váš strach způsobí, že nebudete dělat to, co byste dělat měli.

Psychologové říkají, že když se bojíme, máme tendenci ztuhnout. Spekulanti se pak chovají jako zvěř ulovená v reflektoru auta. Vidí auto (ztrátový obchod), přijmou jeho rychlost 120 km  za hodinu, ale nedokáží už podniknout kroky, aby se z této pasti dostali.

Ještě horší je, že se tento strach přenáší i na vítězné obchody. Sice nevím proč, ale je to tak. Spekulanti mají více strachu při obchodech s větší pravděpodobností úspěchu. Většina z nich se vyděsí velikostí zisku.

5) Money management je klíčem k vytváření bohatství

Jistě, jako investor nebo obchodník můžete párkrát vydělat slušné peníze a mít v rukávu pár pěkných historek o tom, jak se vám to povedlo. Ale ke konzistentnímu navyšování vašeho kapitálu nedojde, pokud nebudete mít dobře zvládnuté řízení peněz.

Pravděpodobně jsem se nejvíce proslavil vítězstvím v Robbins World Cup Trading Championship, kde jsem během 12 měsíců byl schopný z 10.000 dolarů udělat více než jeden milion. Byly to skutečné peníze, skutečné obchody a skutečný výkon v reálném čase. Po celá léta mě lidé žádali, abych jim řekl, jak jsem to udělal. Říkám jim, že to, co vytvořilo tento obří zisk, nebylo ani tak mými obchodními schopnostmi, jako spíše velmi agresivní formou řízení peněz, jakou jsem použil. Spočívalo to v koupi více kontraktů, když jsem měl dostatek finančních prostředků a rychlým utínáním ztrát.

To je ten důvod, proč jsem dokázal vydělat tolik peněz během tak krátké doby. Vůbec nešlo o nějaké obchodní dovednosti. O deset let později vyhrála moje 16-letá dcera stejným principem tu samou soutěž. Z 10.000 dolarů udělala 110.000 dolarů (druhý nejlepší výsledek ve 20-leté historii šampionátu). Tohoto výsledku nedosáhla díky nějakému zázračnému obchodnímu systému nebo díky nějakému magickému vzorci. Šlo jen a pouze o použití správné formy money managementu.

6) Velké peníze nedělá velká sázka

Pravděpodobně jste někdy četli příběhy těch, kterým říkám „hulvátší obchodníci“, jako je Jesse Livermore, John „bet a million“ Gatese, Victor Niederhoffer, Franke Joe a podobně. Tito všichni nakonec díky velkým sázkám ztratili velmi mnoho času. Museli začít znovu.

Chytré peníze nejsou nikdy tvořeny velkými sázkami. Proč by měly? Můžete vyhrát hodně i v případě malých sázek a to s nižším rizikem. Pokud riskujete hodně, můžete přijít o všechno.

Je to jako ruská ruleta. Můžete dlouho točit bubínkem pistole a neprohrát. Ale pokud to budete dělat hodně často, výsledek může být jenom jeden – smrt. Pokud budete neadekvátně riskovat, jste odsouzeni k prohře. Nikdy jsem nevsadil hodně. Na pozici vždy vsadím pouze malé procento ze svého účtu a tím kontroluji své ztráty.

7) Bůh může oddálit, ale bůh nepopírá

Nikdy nevím, kdy přesně v průběhu roku vydělám své peníze. Může to být prvním obchodem v roce nebo třeba tím posledním. Vítězství je někde tam venku a je třeba ho využít. Musíte však být připraveni na dlouhý a nelítostný boj.

Přestože se od věřících lidí držím dál, myslím, že víra ve vyšší moc, Boha, je zásadní pro úspěch obchodníka. Pomáhá přenést výhry a prohry do jiné perspektivy. Umožňuje přečkat spoustu bolesti, kterou vám trh způsobí. Bůh a trhy nejsou tím nejlepším spojením – nikdy bych nezneužil spojení s Bohem, abych se modlil za zisky. Přesto mě však toto spojení drží a umožňuje přečkat mé obchodní neúspěchy.

8) Domnívám se, že každý obchod, ve kterém jsem, bude ztrátový

Toto je ta nejcennější víra a majetek obchodníka. Spousta obchodníků, kteří prošli lekcemi o pozitivním myšlení si myslí, že každý jejich další obchod bude ziskový. Já ne! Hluboko ve svém nitru myslím, že bude ztrátový. Nežiji v žádném bludu, že vyhraji. Moje činnost je činností bezvadného bojovníka. Budu chránit sám sebe a utíkat před nereálnými nadějemi.

9) Vaše štěstí bude pocházet z vašeho zaměření – zaměření na jeden trh a jednu strategii

Všeuměl se nikdy nestane dobrým traderem. Proč? Protože obchodník se musí zaměřit na trhy, věnovat pozornost detailům obchodování, aniž by do hry zasáhly jeho emoce. Jakýkoliv okamžik rozptýlení je v tomto oboru velmi nákladný. Nedostatek pozornosti může znamenat, že do obchodu vůbec nevstoupíte nebo že bude nakonec ztrátový.

Soustředění pro mě znamená zúžení rozsahu obchodování na jeden nebo dva trhy nebo na konkrétní obchodní techniku. Už jste někdy zkoušeli žonglovat? Je docela těžké udržet 3 míčky najednou. Většina lidí se může naučit vidět detaily po asi 3 hodinách praxe. Přidáte jednu kouli navíc, jeden detail, a vznikne nový nepořádek a chaos. Jen velmi málo lidí dokáže žonglovat jako kejklíři. Je to přesně tak těžké, jako když vaše oči sledují příliš mnoho dat najednou.

Je to jako se sportovci, umělci, podnikateli, hudebníky… Všichni jsou mistry v tom jednom svém oboru. Čím užší je vaše zaměření, tím lepších výsledků dosáhnete.

10) Když jste na pochybách nebo vše ostatní selže, jděte zpět k pravidlu číslo JEDNA.

Komentáře

Komentáře

Komentáře jsou vypnuty.